Marek Jakub Bliźniak

Zwierzaki Australii - Koale

Australijskie sympatyczne zwierzaki i zamieszkujące wschodnią część Australii i koczując zwykle w rozwidleniu gałęzi drzew eukaliptusowych Koala usadawiają sobie siedlisko, wokół którego jest zwykle duży zapas liści eukaliptusa, którymi ten sympatyczny zwierzak się żywi.

COALA.jpg

Duży osobnik zjada dziennie około 1 kg. liści eukaliptusa, wybierając tylko te drzewa, których liście nie są trujące, bo większość eukaliptusów posiada w liściach trujące toksyny! A Koale potrafią wybrać tylko te drzewa które nie są trujące! To też z tego powodu tak mało mamy Koali w Europejskich ogrodach zoologicznych, ponieważ tu w Europie nie jesteśmy wstanie zasadzić wystarczającej ilości jadalnych eukaliptusów które są podstawą pożywienia Koali.

 IMG_6083asdasd.jpg

Koala jak mu się skończą zapasy pożywienia w jednym miejscu Koala złazi na ziemię i tylko po to, by wleźć na kolejne drzewo, gdzie zwykle się obżera a później śpi przez większość dnia, aby pod wieczór znów powtórzyć poszukiwania liści eukaliptusa. Więc czasami można go spotkać w wędrujących gromadkach a to na drodze asfaltowej bądź na ścieżkach które też wykorzystują ludzie. Ale taki widok to dosłownie szczęście dla fotografa czy turysty.. Ponieważ Koala bardzo dobrze umieją się wtopić w roślinność i otoczenie to trudno go zauważyć i tym samym sfotografować.

Dość dziwne dla mnie było to, że samce wydają z siebie głośne porykiwania przypominające troszkę nasze chrumkanie dzików tylko, że dużo głośniejsze i przeciągane. Gdybym te dźwięki usłyszał nie będąc wcześniej poinformowany, że to Koala, pewnie bym się wystraszył, tak bardzo niesamowity to odgłos. 

 Coala.jpeg

 

Ten uważany za sympatycznego misia zwierzak nie jest w istocie misiem a należy do gatunku Australijskiego torbacza - Phascolarctos Cinereus.

A przy próbach podejścia do nich na bliską odległość potrafią one swym rykiem odstraszyć każdego a gdy to nie pomoże potrafią solidnie ugryźć natręta.. Więc trzeba uważać bo to z wyglądu sympatyczne zwierzę potrafi być groźne.

Bardzo mało jest sytuacji kiedy Koale dają się pogłaskać czy przytulić, są nieufne i chadzają tak jak koty własnymi drogami..

 Koala_climbing_tree.jpg

Coala to bardzo ciekawe zwierzę i warte bliskiej obserwacji mające swoją niezwykłą psychikę i zarazem sposób na życie, nie ma poza Australią podobnego zwierzęcia. Przy tym dużo Koali niestety wyginęło z powodów działalności białego człowieka który wpadł na pomysł że Koali jest za dużo i zaczął je weryfikować, na szczęście obecnie Koala jest pod ścisłą ochroną.. 
Oczywiście  to Aborygeni przejmują kontrolę nad przyrodą Australii, mam nadzieję, że plemiona Aborygenów przywrócą dawny ład i spokój w stanie Victoria - Australia.

 

Mi Koale gdy byłem w Australii przypomniały o zwierzaku spotkanym również w Filmowej epopei Star Wars – Gwiezdne Wojny. Gdzie przypominają mi swoim zachowaniem filmowe misie Ewoki z tej sagi gwiezdnej z Księżyca o nazwie Endor.

- Ewoki podobnie jak Koale z wyglądu są sympatyczne ale w kontakcie bezpośrednim wojownicze i agresywne.. To takie moje skojarzenie ale jakże podobne w swojej projekcji natury i literatury rodem ze science-fiction  ..


Gwiezdne Wojny 56asd.jpg

Kontynent Australijski to kopalnia wiedzy o przyrodzie, że wspomnę też o napotkanych na tym kontynencie fascynujących formacji geologicznych.

Bowiem tylko na terenach Australii można spotkać takie gatunki jak Dziobak i zarazem zaprzeczenie ewolucji bo ni to ssak czy ptak a żyje w wodzie. Czy kangur, Koala oraz Struś - ptak a nielot który potrafi jednak biec z szybkością 60 km/h przez wiele godzin! Czy Aligator zarówno słodko wodny jak i słono wodny, oraz krokodyl słono wodny mieszkający w przybrzeżnych oceanicznych wodach Australii!

Mamy też w tych wodach oceanu rekiny oraz wielkie płaszczki z kolcem jadowym w ogonie.

Wreszcie mamy tu też unikatowe gatunki owadów jak modliszki oraz niezwykłe pająki czy ciekawe gatunki węży że wspomnę wielkie nietoperze latające jak olbrzymie nocne ptaki tuż nad głowami turystów..

Wszystkie te zwierzęta gdy im się nie wchodzi w drogę to nigdy same z siebie człowieka nie zaatakują! Bo w ich świecie to człowiek jest intruzem a nie na odwrót..


Na szczęście centrum tego wielkiego kontynentu jest mało zaludnione przez populację białego człowieka z powodu wysokich temperatur tam panujących.
Tym samym Australia posiada jeszcze niezbadane tereny, o których wiedzą jedynie Aborygeni, którzy żyją w zgodzie z naturą. 

Marek Jakub Bliźniak - Odkrywca fotograf i podróżnik.. Dziękuję i Pozdrawiam! Drogiego Czytelnika!

Ewoki Coala.jpg