Marek Jakub Bliźniak

Sovereign Hill

Australia  – Soveregin Hill – 2015 rok

Złoża Złota w Zachodniej  Australii znaleziono w latach 1886-1893.

Pierwsze znaleziska złota w Australii wiążą się z osobą naszego rodaka, Pawła Edmunda Strzeleckiego. - Należy o tym pamiętać!

IMG_4504asdSoverghil.jpg
Mój pobyt w zabytkowym miasteczku Sovereign Hill był jak podróż w inny czas oraz wymiar.

Ten czas to czas gorączki złota gdy poszukiwacze tego żółtego metalu budowali kopalnie a co za tym idzie miasta takie jak to.

IMG_4515asdSoverghil.jpgIMG_4518asdSoverghil.jpg

- Ballarat to kolejne miejsce gdzie w okresie 1850 roku toczyła się bitwa kto znajdzie najwięcej złota.

W małym miasteczku Soveregin Hill gdzie z dala od zgiełku głównych ulic biedni robotnicy szykowali się do pracy a gdzie w innym miejscu bankierzy i panowie paradowali pokazując swe bogactwo które wydobyli Ci biedni i tak historia zawsze się powtarza o wyzysku jednych przez drugich.

 IMG_4543asdSoverghil.jpg

W Red Hill Gully prowadzono wykopaliska i zbudowano kopalnie która istnieje do dzisiejszego dnia. Zwiedzający i dziś mogą spróbować swoich sił i jak dawniej wypłukać swoje własne okruchy złota. Mogą też zjechać w dół do wyrobisk i sztolni dawnych korytarzy gdzie przy świeczkach i lampach naftowych pracowali górnicy.

IMG_4544asdSoverghil.jpg

Zwiedzając to miasto w upalny dzień napotkałem scenę niczym z podróży w czasie, mimo że wiedziałem że to uliczny teatr podniosłem kamerę.

Znów światło zatańczyło w obiektywie aparatu aby przejść przez soczewki i tym razem namalować obraz na cyfrowej matrycy z której powstała pamięć i zapis oraz ten filmik.

IMG_4547asdSoverghil.jpg

Dziś dzięki niemu mogę się przenieść w czasy gdy biały człowiek podbijał kontynent Australii.

 Gdy to nasza techniczna Cywilizacja odwiedziła ten zapomniany świat.

Lecz czy wyszło mu to na dobre? – Raczej nie..

I tak ostatnia dziewicza enklawa naszej błękitnej planety dołączyła do postępu człowieka..

IMG_4548asdSoverghil.jpg

Jednak Australia częściowo oparła się tej ekspansji ludzkości i ukryła przed światem rzeczy o których do tej pory nikt nie wie lub niewielu wie.

Ale te minione czasy były jednak dziewicze dla osadników na kontynencie Australii.

Poza tym zwiedzający mogą zobaczyć 150.000 dolarów w jednej sztabce złota wystawionej na widok publiczny. Przejechać się bryczką i oglądać dawnych artystów ulicznych, w tym żołnierzy  Redcoat marcu i Żołnierzy z oryginalnymi muszkietami z tego okresu. Wzdłuż głównej ulicy, znajdują się sklepy sprzedające towary na styl z 1850 roku. Można zobaczyć wiele zabytkowych hoteli. Można odwiedzić teatr z Goldfields z tradycyjną na tamte czasy formą rozrywki.
IMG_4551asdSoverghil.jpg
Dla podniesienia własnej przygody, dostępne są podziemne trasy starej kopalni z pochylonym szynowym wyciągiem który umożliwia dotarcie do głębin kopalni.

Ci turyści, ze szczególną żyłką przygody mogą wziąć udział w zawodach rodem z 19 wieku, gdzie wykwalifikowani rzemieślnicy pokazują dawny fach na żywo i tak można zobaczyć przy pracy w kuźni kowala, w wytworni świec działający zakład w kołodzieja, w „coachbuilder” można zobaczyć fabrykę słodyczy.

IMG_4554asdSoverghil.jpg

Mój wpis z pobytu w Sovereign Hill obejmuje również zdjęcia z Muzeum Złota, które posiada piękną wystawę złota opowiadając o historii Ballarat!

Co ciekawe w nocy, Sovereign Hill jak dawniej jest również otwarte dla turystów.

Miasteczko o tej porze też wiele atrakcji w tym spektakularne widowiska wytopu złota, faktycznie wartego wiele milionów dolarów.

IMG_4557asdSoverghil.jpg

"Blood on the Southern Cross" z legendarnej opowieści z 1854 roku i powstania Eureka, przedstawiając smutną prawdę o wielkim australijskim dramacie.

W restauracjach można zjeść posiłek dwudaniowy jak za dawnych lat z napojami i lemoniadą, którą piłem, w upalne dni smakuje jak czarodziejski napój! Trudno u nas szukać tego smaku a ja nie znalazłem.

IMG_4588asdSoverghil.jpg

Sovereign Hill posiada doskonałe zakwaterowanie dostępne na miejscu w starych hotelach również w niedawno odnowionym hotelu Comfort Inn Sovereign Hill.
Można w nim znaleźć wręcz królewskie zawieszenie łóżka.  Comfort Inn Sovereign Hill jest dziś popularnym wyborem dla turystów.

IMG_4595asdSoverghil.jpg

Opcje zakwaterowania w zakresie od doskonale wyposażonych pokoi dla gubernatora to idealne dla par, do eleganckich państwowych pomieszczeń dla rodzin i osób podróżujących służbowo.

Oraz dużych, dostępnych jednostek apartamentów z kolonialnych czasów przeznaczonych dla całych rodzin.

 IMG_4601asdSoverghil.jpg

Na koniec mogę dodać że sam osobiście wczułem się Australijski klimat dawnych czasów a uprzejmość obsługi oraz napotkanych tam ludzi nie ma sobie równych w świecie.

IMG_4643asdaSoverghil.jpg

Warto zobaczyć starą kopalnię i prawdziwe złoto wtopione w skałę, warto poczuć też żar australijskiego słońca oraz zasmakować w potrawach z przepisów nie zmienionych od czasów gorączki złota.

Warto przejechać się prawdziwym dyliżansem.

Warto poświęcić kilka dni w pobycie w Australii aby odwiedzić to piękne i ciekawe  miejsce. W Australii są miejsca gdzie jest złoto jeszcze nieodkryte..

Wystarczy je odkryć.. 

 

Marek Jakub Bliźniak

Sovereign Hill - Australia 2015 rok.

IMG_4670asdSoverghil.jpgIMG_4702Soverghil.JPGIMG_4704asdSoverghil.jpgIMG_4705asdSoverghil.jpgIMG_4706asdSoverghil.jpgIMG_4733asdSoverghil.jpgIMG_4744asdSoverghil.jpgIMG_4622asdSoverghil.jpgIMG_4620asdSoverghil.jpgIMG_4517asdSoverghil.jpg