Marek Jakub Bliźniak

Australia Pasmo Górskie Grampians – Victoria Australia

Australia i pasmo górskie Grampians – Victoria Australia - Park Narodowy Gariwerd, powszechnie określany jednak jako Grampians. – Gdy tam byłem to zobaczyłem wprawiające człowieka w stan silnej hipnozy pędzące tony wody. Szturm wód wodospadu i lepka delikatna mgiełka chłodząca twarz. Szum kołaczących się milionów kropel wody i ostre Australijskie słońce.

IMG_5842asdGrampians.jpg

Cały ten sumujący się zbór doznań tworzy niezwykły teatr wrażeń żyjącej natury, w tym wód rzeki, która wiecznie drąży skałę szukając wciąż nowych dróg. W tej nieustannej bitwie swą wytrwałością zwycięża woda, która kropla za kroplą wypłukuje nowe skalne szczeliny.

IMG_5591asdGrampians.jpg

Obszar Grampians wypiętrzenia skalne aż po horyzont to też kaniony wydrążone przez rzeki oraz erodujące półki skalne oraz tajemnicze jaskinie z malowidłami Aborygenów.

Wreszcie i jednym słowem to obszar dzikich i ciekawych terenów pokazujących dawną geologiczną i burzliwą przeszłość tego miejsca oraz naszej planety.

IMG_5790asdGrampians.jpg

Kiedyś w tym miejscu płynęła lawa wulkaniczna a gdy zastygała w bezruchu w swej żarzącej się postaci i przyszły czasy, gdy powstała stwardniała jak skała a potem wiatr i deszcz wraz z czasem jak bracia tułaczki przystąpili do swojej pracy tworząc nowe drogi dla strumyków i miejsca dla roślinności Australii.

I tak powstał ten piękny krajobraz..

IMG_6011asdGrampians.jpg

Ja najbardziej lubiłem gorące nocne rozgwieżdżone niebo, które jaśniało z wyraźnie widoczną drogą mleczną zawieszoną jakby na wyciągnięcie ręki tuż nad głową. Często wychodziłem przed nasz wynajęty domek kampingowy, aby zachwycać się tym fantastycznym widokiem jaśniejących gwiazd..

Nigdzie indziej nie widziałem takiego widoku, gdy nasza Droga Mleczna jest namacalna bez teleskopu czy lornetki, podobno nisza tworząca okrąg skalny utrzymuje gorące powietrze a to znów tworzy jakby soczewkę, która to tak przybliża jaśniejące gwiazdy? 

IMG_5598asdKangury.jpg

 

Obszar ten posiada bogate dziedzictwo kultury Aborygenów, i posiada wiele ważnych śladów i miejsc sztuki naskalnej Aborygenów. Australia posiada wiele miejsc, o których wiedzą tylko Klany dawnych mieszkańców. Dziś biali przyjezdni Australijczycy przekazują powrotem pod piecze Aborygenów ich święte miejsca oraz oddają im część dochodów Państwa Australii. Okazuje się, że biały człowiek ze swoją technologią nie sprostał zadaniu opieki nad przyrodą ani też nieudało mu się zgłębić jej tajemnic. Natomiast Aborygeni mają to we krwi jako rdzenni mieszkańcy tego kontynentu i tak naukowcy dziś uczą się od plemion Aborygenów tego, czego nauka jeszcze nie odnajduje w wyliczeniach i symulacjach komputerowych..

 IMG_6000asdGrampians.jpg

Gdy tam byłem poznałem dziko żyjące kangury, strusie, czy misie koala oraz sympatyczne papugi kakadu.. Zwierzęta Australii choć bywa że wrogie nigdy same nie wchodzą w drogę człowiekowi.

I tak musisz nadepnąć na ogon wężowi aby ten cię uchlał. Aby atakowały Ciebie pająki to trzeba mocno się natrudzić nocną porą aby im zepsuć humor, i tak gdy żyjesz z nimi z tymi zwierzakami w zgodzie to nic ci nie grozi..

Ba nawet kangury choć mogłyby jednym kopnięciem swoich dolnych łap zmiażdżyć klatkę piersiową dorosłego człowieka też nigdy tego nie zrobią – chyba że człowiek je atakuje? – Wtedy naprawdę trzeba uważać..

Ja widziałem różne rzeczy, takie jak szkielety kangurów pokonanych przez węże czy psy dingo. Widziałem jak przyroda rządzi się własnymi prawami a człowiek jest tylko maleńką jej częścią..

IMG_5987asdGrampians.jpg

 

Dziś marzę o tym aby wrócić na to przepiękne pasmo górskie i samotnie pochodzić po jego zakamarkach.. Bowiem w tym miejscu jak w wielu innych miejscach Australii jest dziki i niepowtarzalny klimat taki jak w Filmie pod tytułem Jurassic Park! – Taki klimat to fenomen na skalę światową bo na szczęście Australia jeszcze nie została zniszczona przez Cywilizację Białego Człowieka!

 

Dziś tylko wspominam ale już niebawem zamierzam tam wrócić ale tym razem na długi już czas badań oraz w poszukiwaniu nowych odkryć i przygód..

IMG_5799asdGrampians.jpg

Marek Jakub Bliźniak 

Grampians – Victoria Australia - 2015 rok.

P/S - I tylko pomyśleć że kiedyś tu biegały sobie dinozaury - które też spotkałem w tym miejscu! - Zapytacie - jak to przecież wymarły? Tak w tym czasie oczywiście tak ale Australia to dziwny kraj pełen bram czasowych.. Uśmiech dla Was Drogich Czytelników!

IMG_5991asdGrampians.jpgIMG_5983asdGrampians.jpgIMG_5980asdGrampians.jpgIMG_5972asdGrampians.jpgIMG_5959asdGrampians.jpgIMG_5955asdGrampians.jpgIMG_5929asdGrampians.jpgIMG_5909asdGrampians.jpgIMG_5888asdGrampians.jpgIMG_5877asdGrampians.jpgIMG_5787asdGrampians.jpgIMG_5780asdGrampians.jpgIMG_5772asdGrampians.jpgIMG_5770asdGrampians.jpgIMG_5768asdGrampians.jpgIMG_5659asdGrampians.jpgIMG_5640asdGrampians.jpgIMG_5638asdGrampians.jpgIMG_5637asdGrampians.jpgIMG_5635asdGrampians.jpgIMG_5619asdGrampians.jpgIMG_5651asdGrampians.jpgIMG_5677asdKangury.jpgIMG_5954asdGrampians.jpgIMG_5876asdGrampians.jpgIMG_5634asdGrampians.jpgIMG_6039asdGrampians.jpg