Marek Jakub Bliźniak

Cockatoo

Natrętny gatunek papug które spotkaliśmy podczas zwiedzania Australii.

IMG_5668asd.jpg

Wygląd ich to tak jak widać na zdjęciach. Papugi te posiadają upierzenie białe, jedynie na czubku głowy jaskrawożółte pióra tworzące czub który potrafią rozczapierzyć. Oczy świdrowate czarne, podobnie jak ich mocny, zakrzywiony dziób. Długość ciała dochodzi do około 45-51 cm, a
waga: 820-970 g,  a czasami nawet ponad kilogram. Natomiast zastanawiająca jest ich długość życia to ponad 50 lat, a w niewoli dożywają nawet 120 lat!

IMG_5671asd.jpg

Mowa tu oczywiście o popularnych ptakach w krajach ciepłych czyli Cockatoo a w języku polskim Kakadu żółtoczuba występuje w zasadzie na terenach sawanny, w nizinnych lasach i na obszarach półotwartych do wysokości 1500 m n.p.m., ale zalatuje również na tereny miejskie. Co sam stwierdziłem będąc na terenach miast Australijskich. Kakadu Żółtoczuba to gatunek papug zamieszkujący wschodnią i północną Australię, Tasmanię, Melanezję i Nową Gwineę. Żyje w parach lub małych stadach. Cackatoo jest bardzo Hałaśliwa a poza sezonem lęgowym może tworzyć duże stada, nocujące w stałym miejscu, ona sama prowadzi raczej dzienny tryb życia, chociaż miałem okazję zobaczyć tego ptaka i o północy lecącego między konarami drzew.
Cockatoo zjada głównie nasiona, korzonki, pączki, orzechy, owady. A ja się przekonałem że te ptaki lubią tez chleb oraz przepadają też za żółtym serem. Stada Cockatoo żerują na ziemi, a w tym czasie kilka ptaków obserwuje zawsze otoczenie z pobliskich drzew i w razie zagrożenia ostrzega ochrypłym krzykliwym wrzaskiem pozostałe ptaki.

IMG_5679asd.jpg

Cockatoo często napadają na nieświadomych turystów aby wyegzekwować swoisty haracz  w postaci chleba czy innych smakołyków. Ptaki które spotkałem nie boją się ludzi i są bardzo sprytne szybko się ucząc jak omamić człowieka, nawet próbują naśladować glosy ludzi. Ja mimo licznych zadrapań odniesionych przez uszczypliwe i ostre szpony lądujących mi na ramieniu  Cockatoo, to mimo lekkiego bólu ptaki te przypadły mi do serca.
Są wesołe swojskie i ciekawskie, można się z nimi jakby dogadać, czy też porozumieć a takie przynajmniej odniosłem wrażenie gdy spotkałem całą gromadę wrzeszczących Kakadu.

IMG_5304asd.jpg

W niewoli Cacatua galerita to bardzo towarzyska papużka. Wychowywana od pisklęcia bardzo przywiązuje się do opiekuna, szybko uczy się powtarzać dźwięki, melodie, słowa, a nawet całe zdania. Gdy w klatce lub wolierze trzymana jest sama, to wymaga poświęcenia i dużej uwagi ze strony opiekuna. Cockatoo szybko się uczy i obserwuje opiekuna starając się go naśladować. Znane są przypadki gdy ten gatunek papug nauczył się włączania odbiornika telewizyjnego i przełączania kanałów wraz z wyborem interesującego je programu! Jednak na wolności Cockatoo potrafi się bronić i atakuje intruza całymi stadami. Ja osobiście nie sądzę aby ktoś przetrwał taki atak, ponieważ Kakadu Żółtoczube posiadają wspaniały i twardy jak stal dziób oraz szpony których mógłby pozazdrościć im nie jeden sokół. Cóż chciałem Państwu odrobinę przybliżyć zwierzęta żyjące w Australii - Dziękuję.

IMG_5291asd.jpg

IMG_5302asd.jpg

IMG_5281asd.jpg

IMG_5283asd.jpg