Marek Jakub Bliźniak

Most West Gate Bridge w Melbourne

Most West Gate Bridge w Melbourne to dość pechowa budowla i tak na początku gdy go budowano uległ katastrofie, zawalił się!? Później okazało się że most West Gate świetnie służy ludziom chcącym zakończyć swój żywot. Obecnie władze Melbourne zleciły wybudowanie specjalnej bariery ochronnej uniemożliwiając tym samym dokonanie próby samobójczej (bariery która jest już widoczna na tym zdjęciu). 

Bariera ta, jednak utrudnia jadącym po nim
podziwianie samego miasta Melbourne.

MOST.jpg

Ja po tym moście przejeżdżałem wielokrotnie, a z samego mostu rozpościera się wspaniały widok na centrum i okolice Melbourne.
Sam most jest uwieńczony dwiema flagami Australii zamieszczonych na dwóch głównych filarach podtrzymujących betonową kładkę wielopasmowej jezdni. To zdjęcie wykonałem z balkoniku widokowego w Planetarium Astronomiczne w Melbourne, jednak nie pokazuje ono całej konstrukcji tego mostu.
Całkowita długość mostu wynosi około 2,6 - kilometra a wysokość to 58 - metrów. Tego typu konstrukcje na świecie nazywa się mostem wantowym. West Gate łączy zachodni brzeg ze wschodnim w Melbourne a zawieszony jest nad sławną rzeką  Yarra w stanie Victoria, Australia. Po tej rzece pływaliśmy statkiem na samym początku mojej wyprawy czy też zwiedzania po Melbourne. Podobno sam most jest obecnie ważnym traktem dla arterii miasta Melbourne i przejeżdża przez niego dziennie ponad 200 tysięcy pojazdów!? Ja tam ich nie liczyłem a sądząc po dużym ruchu na tym moście pewnie jest to prawda..